Lidia Geringer de Oedenberg

Poseł do Parlamentu Europejskiego

  english version english version
 

 

Konkursy...

5 LAT W UNII EUROPEJSKIEJ

Konkurs z wiedzy o Unii Europejskiej

Lidia Geringer de Oedenberg ogłasza nowy konkurs internetowy
Nagroda: wyjazd do Brukseli
- więcej >>Parlament Europejski w Brukseli

Konkurs: JEDZIEMY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO


Od listopada 2008 roku do lutego 2009 roku trwał konkurs internetowy pt. "Jedziemy do Parlamentu Europejskiego", w którym główną nagrodą była sponsorowana przez Panią Poseł Lidię Geringer de Oedenberg wizyta studyjna w Parlamencie Europejskim w Brukseli w dniach 31 marca - 3 kwietnia 2009 roku. Wyłoniono 4 laureatki - wszystkie zwiedziły siedzibę Parlamentu i stolicę europejską. Dołączył do nich jeszcze jeden laureat, który został zwycięzcą dodatkowego losowania w konkursie. Wziął on udział we wszystkich czterech konkursach i odpowiedział prawidłowo na wszystkie pytania.

Pan Wojciech Agaciak jest przykładem, że marzenia spełniają się. Tym bardziej zachęcamy wszystkich dotychczasowych konkursowiczów do ponownego wzięcia udziału w nowym konkursie, który ruszył 6 marca br. oraz do zachęcenia swoich bliskich i znajomych do wspólnej zabawy. Wystarczy prawidłowo odpowiedzieć na 4 pytania, a można już w lipcu (4-7) tego roku zwiedzić siedzibę Parlamentu Europejskiego w Brukseli i piękne zabytki stolicy europejskiej. Konkurs będzie trwał do końca maja. A na tych, którzy wezmą udział we wszystkich trzech konkursach - od marca do maja br. - czeka niespodzianka... Naprawdę warto, a więc nie przegap swojej szansy!

WYNIKI KONKURSÓW: "JEDZIEMY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO"

Wojciech Agaciak z Wrocławia został wybrany w dodatkowym losowaniu nagrody niespodzianki. Gratulujemy nie tylko wiedzy, ale i wytrwałości, zaparcia i pracowitości. Jak widać opłaca się.

Monika Marczyk z Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu została laureatką konkursu w lutym. Gratulujemy!

Zobacz wyniki konkursu

Laureatką styczniowego konkursu została Elżbieta Horowska z Brzeźnicy. Gratulujemy!
Zobacz wyniki konkursu

Laureatką grudniowego konkursu została Sabina Zgrzebniok z Ligoty Małej, studentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wroclawiu. Gratulujemy!
Zobacz wyniki konkursu

Laureatką listopadowego konkursu została Dominika Majcher, studentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Gratulujemy!
Zobacz wyniki konkursuWYNIKI KONKURSU "PORTRET RODZINY EUROPEJSKIEJ"

Konkurs "Portret Rodziny Europejskiej" został zorganizowany przez Lidię Geringer de Oedenberg, Posła do Parlamentu Europejskiego, z okazji obchodów 4. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (1 maja 2004 r.) oraz w związku z obchodami Dnia Unii Europejskiej, które przypadają na 9 maja. Został ogłoszony w 7 numerze Informatora "Nasz Głos w Europie" (wydawanym przez Lidię Geringer de Oedenberg), na stronie internetowej, w mediach oraz na stronach internetowych Urzędów Miast i Domów Kultury na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie w grudniu 2007 roku. Finał konkursu przypadł na 1 kwietnia 2008 r., a wybór najlepszych prac nastąpił 9 kwietnia br., aby uwzględnić wszystkie prace, także te, które wpłynęły po 1 kwietnia (brano pod uwagę datę stempla pocztowego).

Zgodnie z regulaminem, konkurs polegał na stworzeniu plakatu przedstawiającego familię europejską, która liczy 27 państw członkowskich z uwzględnieniem różnorodności, jaka charakteryzuje każdego członka europejskiej rodziny. Należało w formacie plakatowym (B1) stworzyć portret rodziny w dowolnej formie: rysunku, obrazu, fotografii, kolażu, wycinanki itp. Warunkiem przystąpienia do konkursu było ukończenie 16 roku życia oraz samodzielność pracy (jedną pracę mogła wykonać jedna osoba).

Otrzymaliśmy 66 prac, w tym 46 spełniających wymogi i 20 niespełniających wymogów regulaminu (format pracy mniejszy niż wskazany, autor młodszy niż przewidywał regulamin lub praca zbiorowa - jedna praca autorstwa więcej niż jednej osoby). 6-osobowa Komisja Konkursowa miała duży problem z wybraniem najlepszych portretów, ponieważ wszystkie nadesłane prace były bardzo ciekawe i na wysokim poziomie. Wszystkie, zdaniem komisji, wymagały ogromnego nakładu pracy i dużych zdolności manualnych, a także zdolności twórczych. Jury postanowiło oprócz walorów estetycznych i zaangażowania w wykonanie plakatu brać pod uwagę wartość merytoryczną prac. Wybór nie był łatwy, ale udało się wyłonić 10 prac, których autorzy otrzymują nagrodę główną: sponsorowany przez Lidię Geringer de Oedenberg wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu 15-18 czerwca 2008 r. oraz wyróżnić 6 prac, których autorzy otrzymają nagrody rzeczowe.

Komisji konkursowej najbardziej podobała się praca Magdaleny Wiklińskiej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu
, która zaangażowała w wykonanie portretu rodziny europejskiej koleżanki i kolegów z klasy oraz nauczyciela języka polskiego pana Tomasza Marczaka; wszyscy wcielili się w reprezentantów poszczególnych krajów, przywdziewając charakterystyczne dla danego kraju stroje i trzymając atrybuty kojarzące się z reprezentowanym krajem; wybór osoby, która wcieliła się w poszczególnego członka rodziny europejskiej było podyktowane jej zamiłowaniem do danego kraju. Zdjęcie klasowe - familii europejskiej zdaniem komisji jest wyjątkowo ciekawą i pomysłową pracą, która przypadła do gustu również osobom odwiedzającym biuro poselskie Lidii Geringer de Oedenberg.
Komisja konkursowa w składzie:

 1. Zofia Ulatowska - przewodnicząca; dyrektor biura poselskiego;
 2. Dominika Wesołowska - wiceprzewodnicząca; redaktor "Naszego Głosu w Europie";
 3. Joanna Monika Salamon - członek; asystent posła;
 4. Iwona Klijewska - członek; asystent posła;
 5. Anna Druszcz - członek; stażystka;
 6. Bartłomiej Derski - członek; stażysta,

postanowiła nagrodzić:
I. nagrodą główną (wizyta studyjna w Parlamencie Europejskim w Strasburgu 15-18 czerwca 2008 r.) następujące osoby:

 1. Anita Baron z Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Głuchołazach;
 2. Agnieszka Górniak z Gimnazjum Samorządowego Nr 2 w Bolesławcu;
 3. Janina Drozd z Liceum Profilowanego nr XII przy Zespole Szkół Nr 1 we Wrocławiu;
 4. Mateusz Fiedor z Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu;
 5. Andrea Czech z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Prudniku;
 6. Anna Jakubczyk z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Dusznikach Zdrój;
 7. Joanna Kasperowicz z Liceum Ogólnokształcącego w Lądku Zdrój;
 8. Aldona Szopa z Olesna;
 9. Małgorzata Tracz z Bolesławca;
 10. Magdalena Wiklińska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu;

II. nagrodami rzeczowymi niżej wymienione osoby:

 1. Michał Zagórski ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oleśnicy;
 2. Paulina Buc z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Dusznikach Zdrój;
 3. Barbara Deberna z Gromadki;
 4. Katarzyna Harchala z Gimnazjum nr 1 w Strzelinie;
 5. Marianna Kuśmierz z Gimnazjum nr 3 im. Unii Europejskiej we Wrocławiu;
 6. Urszula Zięba z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Dusznikach Zdrój.

Nagrody rzeczowe zostaną wysłane pocztą lub będą do odebrania w biurze poselskim Pani Poseł we Wrocławiu.

III. Komisja konkursowa wystąpiła do Lidii Geringer de Oedenberg z wnioskiem o wyróżnienie dwojga nauczycieli i zaprosiła ich w imieniu Pani Poseł do Parlamentu Europejskiego:

 1. Tomasz Marczak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu;
 2. Lidia Żytkiewicz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oleśnicy.

Lidia Geringer de Oedenberg w podziękowaniu za nadesłanie ciekawych portretów rodziny europejskiej organizuje liczne wystawy pokonkursowe, na których zaprezentuje prace konkursowe. Pierwszą z nich otworzy 1 maja 2008 r. o godz. 11.00 w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu w Bielawie, przy okazji obchodów pierwszomajowych. Oprócz wystawy odbędzie się konkurs unijny, w którym laureaci otrzymają unijne upominki. Serdecznie zapraszamy lauretaów, uczestników konkursu, a także wszystkich zainteresowanych. Naprawdę warto, ponieważ prace są bardzo ciekawe. Ci, którzy nie będą mogli przyjść 1 maja, mają szansę obejrzeć prace do 14 maja 2008 r. w Bielawie lub po tym terminie w innych miastach. O kolejnych wystawach będziemy informować na stronie internetowej.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za wzięcie w nim udziału i nadesłanie tak licznych i bardzo wyjątkowych prac oraz widocznego zaangażowania, jakie zostało włożone w ich wykonanie. Jednocześnie serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i cieszymy się, że na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie mieszka tylu zdolnych artystów. Zachęcamy oczywiście do śledzenia strony Pani Poseł, gdzie znajdziecie m.in. informacje o kolejnych wystawach, na których można zobaczyć Wasze prace. Mamy nadzieję, że zaprosicie rodzinę i znajomych i przyjdziecie obejrzeć swoje prace.WYNIKI KONKURSU "KOLEJNYCH 50-CIU 50-LATKÓW DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO"

Konkurs zorganizowany został przez Posła do Parlamentu Europejskiego Lidię Geringer de Oedenberg, ogłoszony na stronie internetowej, w mediach oraz na stronach urzędów miast na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Zgłoszenia były przyjmowane do 19 marca 2008 roku.

Konkurs był przeznaczony dla wszystkich osób urodzonych 19 marca 1958 roku, kiedy odbyły się pierwsze obrady parlamentarne. Ustanowiono wówczas w Strasburgu Europejskie Zgromadzenie Parlamentarne, które później przekształciło się w Parlament Europejski.

Zgodnie z regulaminem, wszyscy chętni równolatkowie Parlamentu Europejskiego musieli poświadczyć swoją datę urodzin (np. ksero dowodu osobistego). Nagrodą jest sponsorowana przez Lidię Geringer de Oedenberg trzydniowa wizyta do brukselskiej siedziby Parlamentu Europejskiego 15-18 lipca 2008 r.

Wpłynęło wiele zgłoszeń, jednakże wśród nich komisja konkursowa stwierdziła 17 zgłoszeń spełniających wymogi regulaminu zamieszczonego na stronie internetowej www.lgeringer.pl.

W skład komisji konkursowej weszły następujące osoby:

 • Zofia Ulatowska - przewodnicząca; dyrektor biura poselskiego;
 • Dominika Wesołowska - zastępca przewodniczącego, sekretarz; redaktor Informatora "Nasz Głos w Europie";
 • Iwona Klijewska - członek; asystent posła;
 • Joanna Monika Salamon - członek; asystent posła.

Decyzją komisji konkursowej, po dokładnej weryfikacji dostarczonych zgłoszeń, następujące osoby pojadą do Parlamentu Europejskiego z trzydniową wizytą sponsorowaną przez Panią Poseł Lidię Geringer de Oedenberg:

 1. Janina Banasiak z Borowa;
 2. Józefa Bednarek z Kędzierzynia-Koźle;
 3. Tadeusz Chodanionek z Łagiewnik;
 4. Józef Chruń z Jaworowa;
 5. Andrzej Kozak ze Srody Śląskiej;
 6. Mirosław Krajewski z Gajkowa;
 7. Józefa Kwasek z Pęgowa;
 8. Bogusław Ludwiczak z Bielawy;
 9. Józefa Machalska ze Strzelina;
 10. Lidia Piotrowska z Gryfowa Śląskiego;
 11. Wiesław Popielarz z Głogowa;
 12. Wiesława Radoła z Głogowa;
 13. Anna Staroń-Staszewska z Oleśnicy;
 14. Józef Sudoł z Malczyc;
 15. Jadwiga Weber z Nowej Kuźni;
 16. Krystyna Wilk ze Strzelina;
 17. Józef Woźniakowski z Dzierżoniowa.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za wzięcie w nim udziału. Pragniemy złożyć serdeczne gratulacje oraz życzenia z okazji urodzin.Konkurs: "EUROPA 2020" - wyniki

Konkurs został zorganizowany przez Posła do Parlamentu Europejskiego Lidię Geringer de Oedenberg i ogłoszony był w 6 numerze Informatora "Nasz Głos w Europie" oraz na stronie internetowej 25 maja 2007 roku, a rozstrzygnięty został 12 grudnia 2007 roku.
Konkurs "Europa 2020" skierowany był do Dolnoślązaków i mieszkańców Opolszczyzny, którzy ukończyli 16 lat i nie byli jeszcze na zaproszenie Pani Poseł w Parlamencie Europejskim; polegał na stworzeniu wizji przyszłości Europy w 2020 roku w dowolnej formie literackiej. Prace konkursowe należało dostarczyć do biura poselskiego Pani Poseł Lidii Geringer de Oedenberg we Wrocławiu do 30 listopada 2007 roku.
Nagrodą w konkursie była sponsorowana przez Lidię Geringer de Oedenberg czterodniowa wizyta do Parlamentu Europejskiego do Strasburga. Pobyt wszystkich laureatów jest zaplanowany na 20-23 kwietnia 2008 roku.

I. Otrzymaliśmy 145 prac. Pani Poseł postanowiła nagrodzić 16 z nich, a autorom 4 prac przyznać multimedialne kursy językowe. Wszystkie prace były bardzo ciekawe i oryginalne, dlatego wyrazy uznania należą się wszystkim twórcom. Komisja brała pod uwagę Waszą wizję przyszłości za 13 lat, a także zastosowaną formę literacką.

II. W skład komisji konkursowej weszły następujące osoby:

 1. Zofia Ulatowska - przewodnicząca; dyrektor biura poselskiego;
 2. Dominika Wesołowska - sekretarz; redaktor kwartalnika "Nasz Głos w Europie";
 3. Katarzyna Gnach - członek, stażystka;
 4. Natalia Oprzędek - członek, stażystka.
III. Decyzją komisji konkursowej, po dokładnej analizie dostarczonych prac, na zaproszenie Pani Poseł następujące osoby pojadą do Parlamentu Europejskiego:
 1. Dorota Dulińska z XIV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu za poruszenie zjawiska zagubienia człowieka w świecie, które mimo gwałtownego rozwoju technologicznego nie opuszcza człowieka - być może również tego z przyszłości;
 2. Monika Chrzanowska z XIV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu za nadzieje związane z rozwojem Wrocławia - miasta z metrem i bez uciążliwych korków ulicznych;
 3. Radomir Wit z V Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu za ciepłe opowiadanie pt. "Kocha, zachwyca, przeraża, irytuje - Wrocław w 2020 roku. Z życia młodego Wrocławianina" oraz za miłość do rodzinnego miasta i jego uroczych kamieniczek, pośród których autor widzi swoją i swojej wybranki serca przyszłość;
 4. Maja Żak z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa we Wrocławiu za oryginalny pomysł dialogu z własnym "ja" na temat przyszłości oraz wiarę w lepsze jutro;
 5. Justyna Sokolska z Zespołu Szkół Społecznych w Wołowie za chęć realizacji zaplanowanych zamierzeń i upór w dążeniu do celu;
 6. Michał Buczma z Zespołu Szkół Społecznych w Wołowie za oryginalną formę - dialog ze Starszym Panem i marzenie zostania eurodeputowanym;
 7. Anna Drost z I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Kedzierzynie-Koźlu za mądre maksymy uświadamiające wartość upływającego czasu oraz optymizm w patrzeniu na Europę w 2020 roku;
 8. Joanna Żyżło z I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Kedzierzynie-Koźlu za osobistą pracę opisującą marzenia dotarcia na koniec świata, by w przyszłości osiąść na polskiej wsi;
 9. Agnieszka Matyszkiewicz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu za oryginalną formę (telekonferencja), adekwatnie zamieszczone cytaty znanych pisarzy i myślicieli oraz za pozytywne nastawienie do przyszłości;
 10. Iwona Kluczny z Publicznego Gimnazjum przy Zespole Szkół w Zimnicach Wielkich za marzenia lotów w kosmos, dłuższego życia i nauki w domach;
 11. Krzysztof Domiński z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy za stworzenie pięknej kreacji literackiej i ciekawe spojrzenie na przeszłość w kontekście teraźniejszości w 2020 roku z perspektywy starszego człowieka;
 12. Jędrzej Mirowski z Gimnazjum nr 3 w Świdnicy za oryginalny pomysł (felieton), za olbrzymią wiedzę i wysoki poziom pracy;
 13. Maciej Podkowa z I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy za rzeczową i fachową analizę sytuacji społeczno-ekonomicznej Unii Europejskiej w kontekście jej rozwoju i rokowań na przyszłość;
 14. Magdalena Pawlus z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Paczkowie za dumę z bycia Polką, za "bujanie w obłokach" i piękne opowiadanie;
 15. Paweł Chyla z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół im. Bolesława Chrobrego w Niemodlinie za stworzenie bardzo ciekawej wizji przyszłości, w której lepsze (normalne) życie jest ujęte w hasłowych, proroczych esemesach oraz za apel autora, by nie czekać na telefoniczne wiadomości, a urealnić lepszą rzeczywistość;
 16. Małgorzata Tokarska-Mazur z Bolkowa za przepiękny list do wnuczki, w którym przekazuje jej miłość do swojego miejsca na ziemi, jakim jest odnowiony - kolorowy Bolków w 2020 roku i nadzieję, że jej potomek również pokocha to miasto.
IV. Komisja wyróżniła prace następujących autorów. Otrzymają oni multimedialne kursy językowe:
 1. Karolina Krawiec z Gimnazjum Publicznego przy Zespole Szkół w Zimnicach Wielkich;
 2. Patrycja Strzyżewska z Gimnazjum nr 3 w Świdnicy;
 3. Magdalena Iskrzycka z I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy;
 4. Stanisław Chmiel z Opola.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za wzięcie w nim udziału. Pragniemy złożyć serdeczne gratulacje. Prace były bardzo ciekawe, a Wasze wizje przyszłości bardzo oryginalne. Ogromnie żałujemy, że nie byłyśmy w stanie nagrodzić wszystkich prac. Tym bardziej zachęcamy do wzięcia udziału w nowym konkursie: "Portret Rodziny Europejskiej", który został ogłoszony w kolejnym, 7 numerze Informatora wydawanego przez Lidię Geringer de Oedenberg pt. "Nasz Głos w Europie". Może tym razem szczęście uśmiechnie się do Was, czego Wam serdecznie życzymy. Składamy wszystkim uczestnikom spokojnych Świąt Bożego Narodzenia w rodzinnej atmosferze oraz realizacji wszystkich zamierzeń w 2008 roku.Konkursy z wiedzy o Unii Europejskiej objęte patronatem Lidii Geringer de Oedenberg:

 • Głogów - Gimnazjum Nr 1, "Obywatel i Europejczyk" - finał 05.05.2005 r.
 • Wałbrzych - Radio BRW (konkurs sms-owy) - finał 18.03.2005 r.
 • Dzierżoniów - Młodzieżowa Rada Powiatu - finał 28. 04.2005 r.
 • Wrocław - Studenckie Forum BCC, "Twoja Wizja Przedsiębiorczości" - finał 02.06.2005 r.
 • Jelenia Góra - dwutygodnik "Nowiny Jeleniogórskie" - finał 15.03.2005 r.
 • Jelenia Góra - Federacja Mlodych Socjaldemokratów - finał 15.03.2006 r. - wyniki konkursu
 • Niemcza - Urząd Miasta i Gminy.
 • Oława - Gimnazjum Nr 1 i 2 "Miasto Olawa po wstąpieniu do Unii Europejskiej".

Nagrodą w każdym z powyższych konkursów była wizyta w Parlamencie Europejskim w Brukseli lub Strasburgu.

źródło: informacja własna

 
webmaster: pozycjonowanie strona startowa: www.lgeringer.pl ^