english version english version

NAWIGACJA
O MNIE
UE
KONTAKT
ARCHIWUM
 

 

Apel ws. ACTA...

W środę, 8 lipca br., upływa termin podpisywania Oświadczenia pisemnego nr 12/2010 ws. sposobu negocjowania Układu o Zwalczaniu Podrabiania w Handlu (ACTA). Poseł Lidia Geringer de Oedenberg postanowiła wesprzeć starania autorów oświadczenia - eurodeputowanych z różnych krajów członkowskich UE. Pełna treść apelu:


OSTATNI DZWONEK DLA ACTA!


Szanowni Państwo,
Posłanki i Posłowie do Parlamentu Europejskiego,

Jako członkini Komisji Prawnej zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o pozytywną odpowiedź na apel polskich internautów, dotyczący Układu o Zwalczaniu Podrabiania w Handlu (ACTA). Przypominam, że 10 marca br. ogromną większością głosów przyjęliśmy rezolucję, w której domagamy się większej przejrzystości i informacji z przebiegu negocjacji związanych z ACTA.

Umowa ACTA wykracza ponad przyjętą w prawie unijnym zasadę proporcjonalności, która mówi, że działania Unii muszą być współmierne do zamierzonych celów. Można się obawiać, że negocjujące państwa (oprócz Unii Europejskiej są to m.in.: USA, Kanada, Australia, Japonia) chcą upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: z jednej strony zwalczać podróbki, a z drugiej uzyskać większą kontrolę nad tym, co się dzieje w Internecie. Właśnie ta część umowy ACTA budzi najwięcej kontrowersji.

Sprzeciw wobec tak prowadzonych negocjacji można wyrazić, podpisując do 8 lipca br. Deklarację Pisemną (Written Declaration) nr 12/2010 o braku przejrzystego procesu negocjowania i potencjalnie budzącej zastrzeżenia treści umowy ACTA. Autorami dokumentu są przedstawiciele największych grup politycznych w Parlamencie Europejskim - Alexander Alvaro (ALDE), Françoise Castex (S&D), Stavros Lambrinidis (S&D) oraz Zuzana Roithová (EPP) - a inicjatywa ma ponadpolityczny charakter.

Dotychczas deklarację podpisało jedynie 6 posłów z Polski. Dlatego uprzejmie proszę o zapoznanie się z krótkim tekstem deklaracji (całość w załączniku) i o jej ewentualne poparcie. Dziękując w imieniu własnym i Internautów, którzy po raz kolejny pokazali na forum UE, że potrafią walczyć o wolność w Internecie,

Lidia Geringer de Oedenberg
Kwestor Parlamentu Europejskiego


PS w załączonym dokumencie znajdą Państwo apel do polskich eurodeputowanych - autorstwa Stowarzyszenia ISOC Polska, Fundacji Panoptykon oraz Fundacji Nowoczesna Polska.

źródło: informacja własna

 
webmaster: SEO strona startowa: www.lgeringer.pl ^