kontakt e-mail 

NAWIGACJA
O MNIE
UE
KONTAKT
ARCHIWUM
 

 

Laureaci Europejskiej Nagrody Obywatelskiej w Parlamencie Europejkim

16 października 2013 r. - Bruksela. 43 zwycięzców Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2013 wzięło udział w uroczystości wręczenia nagród przez samego Przewodniczącego PE, Martina Schulza. Wśród laureatów z Polski znalazł się Teatr Arka z Wrocławia, nominowany do Nagrody przez Poseł Lidię Geringer de Oedenberg za promowanie równości, otwartości, wrażliwości oraz tolerancji, będąc jedynym profesjonalnym teatrem integracyjnym w Polsce, w skład którego wchodzą osoby niepełnosprawne. Od dziesięciu lat dyrektorem teatru jest Renata Jasińska. Teatr nawiązał współpracę zagraniczną z Teatrem Goldoni w Livorno oraz uniwersytetami w Arizonie i Buffalo. Teatr uczestniczy w wielu ważnych festiwalach w Polsce oraz zagranicą.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz powiedział do zwycięzców: „Nagroda obywatelska jest wyjątkowo ważna dla Parlamentu Europejskiego i obywateli UE, a jej laureaci obrazują to, czego potrzebujemy w Unii Europejskiej najbardziej - współpracę transgraniczną! Jest to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich naszych problemów w Europie. Rosną w siłę partie chcące zniszczyć projekt europejski, a Państwo jesteście w tym kontekście prawdziwymi bohaterami w walce o idę integracji UE.”

Od 2008 roku nagroda przyznawana jest obywatelom lub organizacjom, które przyczyniają się do promowania wzajemnego zrozumienia i ściślejszej integracji między obywatelami lub ułatwianie transgranicznej, czy ponadnarodowej współpracy w ramach UE.

Po ceremonii wręczenia nagród - najstarszy laureat Nagrody Obywatelskiej, słoweński pisarz Boris Pahor świętujący w tym roku swoje 100 urodziny, wygłosił krótkie przemówienie.

Podczas dwudniowej wizyty w Brukseli, laureaci mieli również okazje spotkać się posłami do PE oraz zwiedzić Parlamentarium - niezwykle nowoczesne i unikatowe w skali europejskiej centrum dla odwiedzających Parlamentu Europejskiego.


źródło: informacja własna

 
webmaster: Spółdzielnia Socjalna Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności Polityka prywatności. Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia. ^